dukkan

OTOMATİK ŞANZIMAN NEDİR:

Tork  konvektörü, debriyaj,  servo, hidrolik sistemi,  solenoid, süpab ve vites kademeleri gibi unsurları içinde barındıran alüminyum muhafaza içinde koşullandırılmış bir şanzıman türüdür.

OTOMATİK ŞANZIMAN TÜRLERİ.

? Tam otomatik şanzımanlar

? Yarı otomatik şanzımanlar

? Multitronik-Tiptronik

? Easytronik- Steptronik

? Powershift- CVT-ZF-DSG

? Otomatik şanzımanlar

 sanzimanss

 

OTOMATİK ŞANZIMAN BAKIMI:

 Otomatik şanzımanın en büyük özelliklerinden biri üretici firmaların en uygun hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişim süreleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesi ve aracın yakıt ekonomisine katkıda bulunması sağlanır. Her ne kadar otomatik vitesler manual viteslere göre araçların performansını olumsuz yönde etkiliyor olarak bilinse de geliştirilen yeni teknolojilere sahip araçların sahip olduğu otomatik vites seçenekleri her geçen gün performans açısından da daha iyiyi sürücüsüne sunmaya başlamıştır.

Manuel şanzımanlar motordaki gücü tekerleklere taşırken debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzıman bu işi tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir. Yarı otomatik şanzımanlı araçlarda ise vites değişimi debriyaj olmadan manuel olarak yapılabilmektedir, bu araçlarda ise kavrama elektronik veya vakum sistemi ile kontrol edilmektedir. Otomobilinizin her parçası gibi Otomatik şanzımanda bakıma gereksinim duyar. Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın el kitabında bulunabilir. Genel olarak uygulanan bakım her 60.000 kilometrede yada 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin  uygun servis tarafından değiştirilmesidir. Kendi aracınızın yağ değişim kilometresini garanti ve bakım el kitabından öğrenebilirsiniz. Otomatik şanzıman servisimizde  her türlü araç için  otomatik şanzıman tamiri ve otomatik şanzıman bakımı yapılmaktadır.

 

 

          1                        bilmeniz-gerekenler